Pasek do krótkich spodenek - hit czy kit?
Już za czasów rzymskiego cesarza Juliusza Cezara pasek był popularnym elementem stroju. Wtedy był używany głównie wśród mężczyzn i służył jako ozdoba do modelowania sylwetki, a także jako część ubioru, która pozwalała na noszenie przy sobie miecza lub sztyletu. Zresztą pasy z bronią są używane przez służby porządkowe oraz w wojsku do dzisiaj, jest to jedno z praktycznych zastosowań tej części garderoby. Innym są pasy zakładane przez ludzi trenujących sztuki walki. Ich pasy symbolizują poziom zaawansowania. Jednak najbardziej powszechnym zastosowaniem paska jest noszenie go jako elementu podtrzymującego spodnie. Ważną rolę odgrywają też walory dekoracyjne. Są one ważnym elementem stroju, zarówno męskiego, jak i kobiecego, mają nadać mu odpowiedni charakter i sprawić, że tym samym wyróżni się na tle innych. No właśnie, choć na początku pasek noszony był głównie przez mężczyzn, z biegiem czasu stał się również stałym elementem garderoby damskiej i zastępował nieznaną jeszcze wtedy torebkę, mieszcząc potrzebne drobiazgi.
Pasek do krótkich spodenek
Wróćmy jednak do tematu. Czy zakładanie paska do krótkich spodenek to dobry pomysł? Odpowiedź nie jest oczywista i tak naprawdę zależy to od kilku czynników. Przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę styl stroju i szerokość samego paska. To sprawy bardzo istotne, bo to one w dużej mierze determinują czy pasek będzie pasował do spodni. W końcu krótkie spodnie to nadal spodnie tylko o innym kroju i długości. Pamiętajmy też, że dobór kolorystyki, zarówno ubioru jak i paska, ma spore znaczenie. Zastanówmy się zatem przez chwilę jak dobrać pasek do krótkich spodni.
Styl stroju
Krótkie spodenki to element stroju na tyle specyficzny, że sięgamy po niego szczególnie w gorące dni. W związku z tym wybieramy spodnie bardziej kolorowe i pozwalające nam poczuć się lekko i wygodnie podczas wysokich temperatur. Tym samym pojawiają się dylematy dotyczące dobierania dodatków do takiego stroju, bo różne ubrania wymagają innych rozwiązań. Właśnie tutaj pojawia się wspomniany wcześniej styl, na jaki postawimy. Styl casualowy, czyli tak zwana codzienna elegancja, pozwala nam mieszać różne rodzaje ubrań. Tutaj zawsze znajdzie się miejsce na pasek do krótkich spodni. Oczywiście dopasowany do reszty garderoby. Styl bardziej elegancki, może ten mniej formalny, też od jakiegoś czasu łączony jest z krótkimi spodniami. Tutaj jednak szczególnie trzeba pamiętać o zasadach dobru paska nie tylko do koloru butów, ale i całej garderoby. Mówiąc o stylu stroju, należy też pamiętać, aby nie przesadzić na przykład z wielkością klamry w pasku. Pamiętajmy, że czas kowbojów już minął i duże, zdobione klamry, które kiedyś w Meksyku były symbolem męskości, dziś odbierane są już zupełnie inaczej i nie kojarzą się najlepiej.
Szerokość paska
W przypadku pasków męskich ewidentnie przeznaczonych do spodni należy pamiętać o tym, że nie powinny być one ani za szerokie, ani za wąskie. Najlepiej kierować się szerokością szlufek w spodniach, bo wybór zbyt wąskiego bądź zbyt szerokiego paska na pewno będzie się od razu rzucał w oczy. Pasek w spodniach to dodatek, który powinien stanowić całość ze strojem; niedopasowany i odstający sprawia wrażenie niechlujnego. Jeśli chodzi o krótkie spodnie, to tutaj zdecydowanie zalecane są paski węższe, które nie będą rzucać się w oczy, a raczej ciekawie podkreślą całość stroju. Jednak w razie potrzeby dobrze spełnią też swoją podstawową funkcję, czyli podtrzymają spodnie w sytuacji, która będzie tego wymagać.
Podsumowanie
Ubierając krótkie spodnie, kwestią istotną pod względem dobrania dodatku takiego jak pasek jest kolor i styl tych spodni oraz szerokość samego paska. Długość spodni nie ma tu większego znaczenia. Wybierzmy pasek wąski, który nie rzuca się w oczy, lecz komponuje kolorystycznie z resztą stroju. Podpowiadamy, że ze spodniami czarnymi najlepiej będzie wyglądał pasek czarny bądź czerwony, z granatowymi - brązowy, a z białymi brązowy lub kolorowy, na przykład, niebieski czy zielony. Nie bójmy się zatem zakładać paska do krótkich spodenek. Korzystajmy z pogody, która pozwala nam je nosić.